اگر تاکنون اقدام به خرید گوشی‌های آیفون اپل کرده باشید با واژه‌ای به نام پارت نامبر روبرو شده‌اید؛ اما پارت نامبر چیست که هنگام خرید حتماً باید به آن توجه کرد؟ پارت نامبرهای مختلف چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ اصلاً آیا مهم است که چه پارت نامبری را انتخاب کنیم؟

 در این مقاله میخواهیم به بررسی تمام پارت نامبرهای آیفون موجود در بازار بپردازیم و شما را برای تصمیم گیری بهتر راهنمایی نمائیم.

پارت نامبر آیفون چیست؟

پارت نامبر هر آیفون نشان‌دهنده‌ی کشور مقصد آنست؛ یعنی اپل معین می‌کند که هر کدام از گوشی‌ها قرارست در چه کشوری به فروش برسد و مورد استفاده قرار بگیرد؛ سپس با در نظر گرفتن این موضوع، تفاوت‌هایی در آنها ایجاد می‌کند. این تفاوت‌ها در پارت نامبر های اپل بیشتر در قسمت نرم‌افزارند و از همین جهت جایی برای نگرانی نیست.

واقعیت اینست که اگر منظورمان از تولید، همان اسمبل کردن (مونتاژ کردن) قطعات گوشی باشد، همه‌ی محصولات اپل از جمله آیفون ها در دو کارخانه‌ی Foxconn و Pegatron تولید می‌شوند که اصالت هر دو شرکت به کشور تایوان باز می‌گرد. مدیریت این شرکت‌ها در تایوان است، اما هر دو در کشورهای دیگری از جمله چین شعبه‌ دارند. بیشتر محصولات اپل که در بازار ایران موجودست توسط کارخانه‌ی شعبه‌ی چین Foxconn اسمبل شده؛ به همین دلیل اگر جعبه‌ی آیفونتان نگاه کنید، می‌بینید که در پشت جعبه نوشته شده: “designed by apple in Californiaassembled in China” (که به معنای اینست که این دستگاه توسط اپل در کالیفرنیا طراحی شده، اما در چین اسمبل و بسته‌بندی شده است).

اپل برای کاهش هزینه نهایی تولید ایفون‌‌ها، چندین سال است که تولید آیفون‌های خود را به کشور چین محول کرده‌ است، همانند بسیاری از کمپانی‌های بزرگ دیگر مثل سامسونگ. 

پس شما هر سفارش ساختی که تهیه کنید از کیفیت ساخت یکسانی برخوردار است و در کشور چین تولید شده است.

پس تفاوت پارت نامبر آیفون در چیست؟

تفاوت پارت نامبر های ایفون در کیفیت آنها نیست و بیشتر در قسمت نرم‌افزار متفاوند؛ تفاوت‌های بسیار کوچکی هم در سخت افزار وجود دارد که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم. البته در نسخه‌های قدیمی‌تر آیفون که شارژر همراه با دستگاه درون جعبه ارائه می‌شد، بسته به بازار هدف، شکل ظاهری آداپتور شارژر متفاوت بود که منجر به تغییراتی در اندازه‌ی جعبه‌ی آیفون‌ها نیز می‌شد، اما در حال حاضر دیگر خبری از شارژر نیست و جعبه‌ی همه‌ی مدل‌ها یک اندازه است.

از دیگر تفاوت پارت نامبر های ایفون مربوط به جایگاه سیم‌کارت آنهاست. در برخی کشورها امکان استفاده از esim وجود دارد و به همین دلیل آیفون‌های دوسیم‌کارتی که برای عرضه در آن کشورها ارائه می‌شوند، از یک سیمکارت فیزیکی و یک esim پشتیبانی می‌کنند و در عمل تنها یک جایگاه برای سیم‌کارت فیزیکی دارند.

واقعیت اینست که همه‌ی پارت نامبرها وارد کشور ایران نمی‌شوند و برای واردات آیفون در ایران تنها از چند پارت نامبر خاص استفاده می‌شود. در ادامه به پارت نامبر آیفون و تفاوت پارت نامبرهای موجود در ایران می پردازیم.

پارت نامبر گوشی های آیفون

در مقابل model number یک کد نوشته شده که پارت نامبر را نیز شامل می‌شود. این کد در واقع دارای ۵ قسمت است.

قسمت اول در اغلب مدل‌هایی که در دست ماست M هست، اما اگر حرف دیگری بجز M را در این قسمت مشاهده کردید، می‌توانید آن را مطابق لیست فوق تعبیر کنید:

M : آیفون جدید است.

F : آیفون (توسط شرکت اپل) رفرش شده است.

P : آیفون به صورت سفارشی ساخته شده است.

N : دستگاه یک آیفون کاملاً جدیدست که برای تعویض دستگاه معیوب تحت گارانتی برای کاربر صادر شده است.


قسمت آخر: A/ : این حرف را نیز در آخر شماره‌ی همه‌ی مدل‌های آیفون که دست ماست می‌توان دید و نشان می‌دهد که گوشی برای فروش در فروشگاه‌های مارک اپل در نظر گرفته شده است.

برای تشخیص پارت نامبر های ایفون به حروف الفبای لاتین قبل از / (عموماً دو حرف و گاهی هم یک حرف) توجه کنید.

پارت نامبر ZAA (سنگاپور)

کشور سنگاپور که یک کشور آسیایی است، کاربران کشورش بیشتر درخواست آیفون‌های دوسیمکارته (فیزیکی) را داشتند پس آیفون‌هایی که برای این کشور ساخته میشوند، دوسیمکارته هستند.

پارت نامبر CH (چین)

یکی دیگر از پارت‌نامبرهای محبوب بین ایرانیان ch است که برای عرضه در کشور چین ارائه می‌شود. آیفون‌های ch  از دو سیم کارت فیزیکی پشتیبانی می‌کنند و تنها محدودیتشان به دلیل وجود محدودیت‌هایی که سیاستمداران این کشور قرار داده‌اند،  در برنامه‌ی فیس تایم است. در واقع فیس تایم را می‌توانید به عنوان یکی از برنامه‌های پیش‌فرض روی این گوشی‌ها مشاهده کنید و با آن تماس‌های تصویری برقرار کنید، اما امکان برقراری تماس صوتی و یا تماس گروهی در فیس تایم وجود ندارد.

پارت نامبر lla (آمریکا)

آیفون‌های LL مخصوص بازار آمریکا ساخته می‌شوند که اولین وجه تمایز مهم این پارت نامبر در پشتیبانی از یک سیم‌کارت فیزیکی است.

تفاوت دیگری که آیفون LLA (در آیفون های سری ۱۲ و ۱۳) با دیگر پارت نامبرها دارد در برخورداری آنها از «آنتن فیزیکی mmWave فناوری ۵G» در لبه‌ی سمت راست و زیر کلید پاور آنست که در ایران فعلا کاربردی ندارد.

ناگفته نماند که صحبت ما در مورد مونتاژ و سرهم کردن قطعات بود و نه ساخت آنها؛ چرا که اگر بخواهیم جزئی‌تر به اجزای تشکیل دهنده‌ی هر آیفون نگاه کنیم می‌بینیم که اپل برای ساخت هر قطعه از یک شرکت کمک گرفته و عملاً هر جزء آیفون از یک کشور متفاوت است.


" وقتی در یک کشور سفارش ساخت‌های مختلفی پیدا میشود یعنی پای دلالان وارد بازار شده است در غیر اینصورت دلیلی ندارد در کشور سنگاپور شما آیفونی با پارت نامبر چین پیدا کنید "


البته این موضوع در کشور ما بسیار واضح است چون آیفون‌ها از مبادی قانونی شرکت اپل برای ایران تامین نمیشوند و همواره پای کشورهای واسطه مثل امارات یا سنگاپور برای وارد کردن آیفون به ایران در میان است. همین موضوع باعث میشود تا قیمت سفارش ساخت‌های مختلف با توجه به محدویت‌هایی که دارند و یا با محوریت عرضه و تقاضا قیمت‌های متفاوتی داشته باشند.

تشخیص پارت نامبر آیفون

حال که با معنی اصطلاح پارت نامبر آشنا شدید، حتما از خودتان می پرسید که پارت نامبر آیفون را از کجا تشخیص بدهیم؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم.

تشخیص پارت نامبر گوشی ایفون از طریق تنظیمات

نحوه تشخیص پارت نامبر آیفون از تنظیمات گوشی به صورت زیر است:

  1. به قسمت تنظیمات (Settings) وارد شوید.
  2. گزینه‌ی about را انتخاب کنید.
  3. برای تشخیص پارت نامبر گوشی ایفون باید کدی که در قسمت model number نوشته شده را در نظر بگیرید. این کد در برگیرنده‌ی پارت نامبر آیفون شماست.

تشخیص پارت نامبر آیفون از روی جعبه

تشخیص پارت نامبر ایفون از روی جعبه گوشی نیز امکان‌پذیرست و می‌توان با در دست داشتن جعبه‌ی گوشی متوجه این موضوع شد که اپل این دستگاه را برای عرضه در چه کشوری مد نظر داشته است.

در واقع همان Model Number دقیقاً در پشت جعبه نیز نوشته شده و می‌توانید با تطبیق آن با کدهای نشاندهنده‌ی پارت نامبرهای مختلف متوجه شوید که این مدل برای چه بازار هدفی عرضه شده است.

نتیجه گیری

همان‌طور که اشاره شد در کشور ما سه پارت نامبر وجود دارد که عمده‌ترین تفاوت بین آنها دو مورد است. مورد اول تک سیم کارت یا دو سیم کارت بودن آنها است و مورد دوم در برقراری تماس تصویری توسط برنامه اختصاصی اپل به نام Face Time است. اینکه کدام مورد برای شما مناسب است، خودتان باید تصمیم بگیرید اما هنگام تصمیم‌گیری دچار این اشتباه نشوید که چون پارت نامبرهای آمریکا برای این کشور طراحی شده‌اند، حتما نسبت به دو مورد دیگر باکیفیت‌تر هستند. تمام گوشی‌های اپل در چین تولید می‌شوند و هیچ تفاوتی از لحاظ کیفیت با یکدیگر ندارند.

تنها گوشی های مدل ایفون 13 مینی zaa و cha دو سیم کارت نیستند.